
Geležinkelių muziejus Vilniuje – pirmasis Geležinkelių muziejus Lietuvoje, pradėjęs veikti 1966 metais. Po daugiau nei 2 metus trukusios modernizacijos muziejus tapo ne tik seniausiu, bet ir moderniausiu Geležinkelių muziejumi Baltijos šalyse. Inovacijas ir naujoves galėsite išvysti gegužės 3 d. viename iš atvirų durų dienų „UžmESk akį“ renginių, kuriuos organizuoja Centrinė projektų valdymo agentūra.
Neatpažįstamai atsinaujinęs muziejus duris atvėrė 2022 m. gegužės 21 d., kuomet buvo užbaigtas Europos Sąjungos investicijomis finansuojamas projektas „Geležinkelių muziejaus modernizavimas“. O pirmąją atidarymo dieną šį atsinaujinusį muziejų aplankė net 1,5 tūkst. žmonių!
Geležinkelių muziejaus Vilniuje vadovė Vija Platačiūtė teigia, jog šiuolaikinio muziejaus uždavinys – ne tik informuoti, bet ir sudaryti sąlygas potyriams: „Tai suprasdami kūrėme naujojo muziejaus koncepciją, nes šio projekto tikslas buvo pagerinti Geležinkelių muziejaus teikiamų kultūros paslaugų kokybę ir padidinti jų įvairovę, taip išlaikant esamus bei skatinant papildomus lankytojų srautus“.
Projekto įgyvendinimo metu buvo atnaujintos ekspozicijos erdvės, parodų ir renginių salė, sumontuotos interaktyvios priemonės, o naujoms erdvėms buvo pritaikytos edukacijos ir ekskursijos.
Muziejaus prieinamumas: nuo mažųjų lankytojų iki senjorų
„ES investicijos padėjo išspręsti problemas, susijusias su Geležinkelių muziejaus aktualumu, lankomumu ir žinomumu. Iki modernizacijos muziejus nebuvo patrauklus jaunimui (vyresniųjų klasių mokiniams, studentams), nebuvo pakankamai prieinamų paslaugų šeimoms su vaikais bei senjorams“, – teigia vadovė.
V. Platačiūtė pastebi, jog įdomiausios interaktyvios priemonės yra holografinės instaliacijos – garvežio sukūrimas, kuris suteikė muziejui itin stiprų modernumo jausmą. Taip pat yra mašinisto stimuliatorius – vienas mėgstamiausių ir įdomiausių eksponatų muziejuje. Tiek vaikai, tiek suaugę gali valdyti traukinį: „Traukiniai nėra vairuojami, jie – valdomi. Ir nors turi vairą, jis vadinamas kontroleriu ir nėra skirtas traukiniui pasukti“.
Siekiant sukurti patrauklią laisvalaikio praleidimo vietą mažiesiems lankytojams, siūloma išbandyti interaktyvius žaidimus, kurių tema, žinoma, „geležinkeliai“. Taip pat yra erdvių, kurias galima valdyti kojomis ir užėjus į depą pamatyti, kas vyksta, kai atvažiuoja traukinys.
„Vyresniojo amžiaus lankytojams pasiūlėme audiogidą, nes prieš tai visa informacija buvo pateikiama raštu prie kiekvieno eksponato, o toks pateikimas yra labai siauras ir neįdomus, tad stengėmės išspręsti šią problemą sukuriant kažką įdomesnio“, – modernizacijos idėjomis dalijasi V. Platačiūtė.
Interaktyvios erdvės ir spalvinga koncepcija
Anksčiau buvusios trys salės dabar yra suskirstytos į daug mažų erdvių – stotis ir peronus, o muziejaus koncepcija – spalvinga kelionė.
Vadovė teigia, jog užsukę į interaktyvias Traukinių, Signalų, Darbo ir kitas stotis savarankiškai ar gido lydimi galėsite pažinti geležinkelių istoriją: „Pasinerkite į traukinio mašinisto kasdienybę ir virtualios realybės pagalba užlipę ant interaktyvių grindų – atverkite geležinkelio depo užkulisius, o Panerių tunelio projekcijose – sužinokite kas tyko tunelyje, kai traukiniai nustoja važiavę. Mažiesiems muziejaus svečiams skirtoje Vaikystės stotyje pamatykite veikiantį Mažojo vaikų geležinkelio maketą ir užklyskite į Iššūkių, Mažylių, Pažinimo ar Žaidimų peronus“.
ES investicijos padėjo paversti muziejų šiuolaikišku, įtraukiančiu, kviečiančiu ir stebinančiu. Daug lankytojų lieka maloniai nustebę apsilankę šiame muziejuje. V.Platačiūtė taip pat kviečia užsukti į būsimą nemokamą atvirų durų dieną: „Tiems, kurie nėra buvę muziejuje, sunku įsivaizduoti erdves ir visą spalvingą koncepciją, tad labai kviečiu apsilankyti, pamatyti savo akimis ir sudalyvauti dvejose ekskursijose“.
Gegužės mėnesio renginiai
Gegužės 3 d. vyksiančioje atvirų durų dienoje muziejus bus nemokamas bei atviras lankytojams. Nuo 11 val. iki 12 val. organizuojama ekskursija su modernizacijos architektu Dariumi Baliukevičiumi, kuris papasakos apie pagrindines ekspozicijos idėjas ir kaip jos atsispindi erdvėse, kodėl muziejuje daug spalvų ir atspindžių, kodėl Vaikystės stotis primena Kalėdas, Virbalio stotis – rūmus, o Signalų stotyje čiulba paukščiai.
„Kad ekskursija būtų dar įdomesnė, Darius mielai pasidalins muziejaus įrengimo užkulisiais, pikantiškomis detalėmis ir atsakys į jūsų klausimus“, – šypsosi vadovė.
Nuo 13 val. iki 14 val. dalyvių lauks apžvalginė ekskursija, kurios metu bus galima susipažinti su svarbiausiais geležinkelių istorijos procesais, įvykiais, reiškiniais.
„Geležinkelių istorija neišvengiamai veikė visos Lietuvos istoriją – kartu su geležinkeliu keitėsi keleiviai, atsirado naujos kelionių kryptys, kūrėsi naujos stotys, o Lietuva tapo pasiekiama naujoms investicijoms, pagyvėjo prekyba. Visą tai ir daugiau bus galima sužinoti šioje ekskursijoje“, – dalijasi informacija V. Platačiūtė.
Baltijos šalyse moderniausio Geležinkelių muziejaus rekonstrukcijos išlaidos siekė daugiau nei 800 tūkst. eurų, iš kurių 81 proc. skyrė ES struktūriniai fondai, o 19 proc. – Lietuvos geležinkeliai.
„Be ES lėšų nebūtų pasikeitusios ekspozicijos erdvės, nebūtų tiek interaktyvių sprendimų. Modernizacijos metu buvo ne tik atnaujintos erdvės, ekspozicijos ir ekskursijos, tačiau taip pat paliestas tvarumo klausimas – muziejuje atsiskaitant už prekes ir paslaugas nenaudojami grynieji pinigai – visi atsiskaitymai vykdomi banko kortelėmis arba bankiniais pavedimais. Taip pat muziejaus apšvietimui naudojami LED šviestuvai, tad muziejus yra tvarus, naujas, įdomus ir labai kviečiantis apsilankyti“, – pasakoja vadovė.
Atvirų durų dienų „UžmESk akį“ organizatorius VŠĮ Centrinė projektų valdymo agentūra kviečia gegužės mėnesį aplankyti žalią ir europietišką Lietuvą. Geležinkelių muziejus yra vienas iš 12 įspūdingų projektų, kurie reikšmingi ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai. Savo įmonių ir įstaigų duris atvers tiek viešojo, tiek privataus sektorių atstovai, sėkmingai pasinaudoję ir besinaudojantys ES investicijų suteikiamomis galimybėmis. Renginių ciklas vyks gegužės 2-31 dienomis.
Kviečiame ne tik „užmesti akį“ į projektus, bet ir sudalyvauti įtraukiančiose veiklose, edukacijose ir ekskursijose. Visi renginiai – nemokami, tačiau dėl riboto žmonių skaičiaus būtina registracija.
Daugiau informacijos apie renginį ir registraciją galite rasti čia. Apgailestaujame, į ekskursijas visos vietos jau užpildytos, bet kviečiame aplankyti muziejų nemokamai savarankiškai.
Renginių ciklą finansuoja Europos Sąjunga.
15min.lt ir CPVA informacija